Bağışlanan Her Kan Kurtarılan Üç Candır

Haber tarihi: 31.1.2018 | Okunma: 1198
Bu Haberi Paylaşın

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TOÇ BİR SEN ve Türk Kızılayı işbirliğinde "Bağışlanan Her Kan Kurtarılan Üç Candır" adıyla kan bağışı kampanyası başlatıldı.

Tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen kampanyanın startı Orman ve Su İşleri Bakanlığı ek binasında düzenlenen programda verildi.

ÖZTÜRK: Ordumuza ve Güvenlik Güçlerimize Muvaffakiyetler Diliyorum

TOÇ BİR SEN Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Zeytin Dalı Harekatı'na katılanlara muvaffakiyet dileyerek başladı Öztürk; “Fiilen başlayıp devam etmekte olan Afrin Operasyonu’na katılan ordumuza ve tüm güvenlik güçlerimize Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Afrin’e yapılan Zeytin Dalı Harekatı gönüllerini fethederken, mazlumların ahı Arş-ı Alaya ulaşırken yapılan bu operasyonda hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize, dün teröristlerce düzenlenen hain saldırıda şehit olan DSİ 6. Bölge Müdürlüğü çalışanımız Yasin Tanboğa'ya Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Ümmetin Afrin’de ayağa kalkmasından rahatsız olan içerdeki ve dışardaki, gafil ve hainleri, ayrıca toplum yararına hiçbir faydası olmayan, aksine toplum değerlerine savaş açan meslek odalarını ve aynı kulvarda koşan, devletinin ve milletinin ordusunun yanında duruş göstermeyen sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını kınıyorum” dedi.

“Kan Vermek Hayat Kurtarmakla Eş Değer”

Toç Bir-Sen olarak gönüllü kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini dile getiren Öztürk, "İnsanların düzenli, gönüllü ve bilinçli kan bağışçıları olmaları, bir taraftan kendi sağlıklarını kontrol altında tutmaya yararken diğer taraftan da hayat kurtarmaya vesile olmaktadır" dedi. Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kan, kaynağı sadece insan olan tek hayati sıvı ve başka bir muadili de yok. Bu sebeple kan vermek hayat kurtarmakla eş değer. Bizler de burada kan bağışının önemini geniş halk kitlelerine duyurarak, kamuoyunda gönüllü kan bağışı konularında farkındalık oluşturmak istiyoruz.

İnsanların düzenli, gönüllü ve bilinçli kan bağışçıları olmaları, bir taraftan kendi sağlıklarını kontrol altında tutmaya yararken diğer taraftan da hayat kurtarmaya vesile olmaktadır.

Bugün ülkemizde kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğu gerçeğinin yerleşiyor olması çok sevindiricidir. Günümüzde Türk Kızılayı’nın kan ihtiyacını karşılama oranları % seksenleri aşmış durumda. Bu oranda, kan bağışı kampanyalarının toplumda farkındalık oluşturduğunun ve kan ihtiyacı olanlar ile bağışçılar arasında bir gönül köprüsünün kurulduğunun güzel bir göstergesidir. “

“Hem İnsanlığa Hem de Orman Varlığına Katkıda Bulunalım”

Konuşmasında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ya da teşekkür eden Öztürk Bakanlık ile Türk Kızılay’ı işbirliği ile 2014 yılında başlayıp 5 yıl sürecek olan kampanyanın hem insanlığa hem de orman varlığına büyük katkı sağlayan örnek bir proje olduğunu kaydederek;  “1 Kan 1 Fidan” adındaki iki yönlü bu sosyal sorumluluk projesi  ile kan bağışında bulunanlar adına milyonlarca fidan toprakla buluşturulmuş, topraklar cana,  hastalar kana kavuşmuştur. Bugünkü bu kampanyamıza gönüllü kan bağışları ile katkı sunan değerli bağışçılarımız da hem üç hayat kurtarmış ve hem de ülkemizin orman varlığına katkıda bulunmuş olacaklar” dedi.

Öztürk kan vermenin milli bir görev olduğunun da altını çizdiği konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Kan vermek hayat kurtarmanın yanı sıra hiç şüphesiz toplumsal yardımlaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneklerinden birini teşkil etmekte.

Bildiğiniz üzere ülkemiz Büyük, Güçlü ve Lider bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İnsan hayatına en fazla değeri veren necip bir milletin evlatları olarak bizler de birliğimizin, beraberliğimizin daha da kuvvetlendiği böylesine önemli bir süreçte kan vererek, ülkemizin güvenliği ve bölgemizin barışını sağlamak amacıyla dosta güven, düşmana korku salan Zeytin Dalı Harekatı ile destan yazan, Burseya Dağı’na Al Bayrağımızı diken kahraman Mehmetçiğimize elimizden geldiğince destek olmayı milli bir görev kabul ediyoruz.

Tüm bu sebeplerle, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olmanın verdiği sorumluluğun bilinciyle; böylesine önemli bir projede Bakanlığımızla birlikte yer almaktan, Türk Kızılayı’nın, her geçen gün artan kan ihtiyacını karşılamak için verdiği çalışmalara katkı sunmaktan dolayı büyük onur duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, sağlığı kan vermeye müsait olan herkesi gönüllü ve sürekli kan bağışçısı olmaya davet ediyorum.

Kan Bağışı Kampanyamıza katılımlarınız ve katkılarınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum.”

Programda konuşan Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Dinçer, Türkiye'nin yurt içinde ve yurt dışında çok büyük saldırılara maruz kaldığını belirtti.

Türkiye'nin son dönemlerde tarihinde görmediği ihanetlerle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Dinçer, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde bütün sıkıntıların üstesinden geleceğini dile getirdi.

Zeytin Dalı Harekatı'na katılanlara muvaffakiyet dileyen Dinçer, harekatta şehit düşenlere ve İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, İdlib'in kuzeyinde şehit olan DSİ 6. Bölge Müdürlüğü çalışanı Yasin Tanboğa'ya da Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay da sınırda ve sınır ötesinde şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Nogay, "Birlik ve beraberlik içerisinde bu mücadelenin arkasında durduğumuzu, bir bütün olduğumuzu göstermek zorundayız. Kurtuluş Savaşı'nı kazandıran yegane güç ne tanklar ne toplar ne de silahlardır, azim, gayret ve kararlılıktır." ifadelerini kullandı.

 "Yaklaşık Yüzde 700 Bağışlarda Artış Oldu"

Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler de şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Kızılay'ın, kan hizmetleri alanında yaklaşık 12-13 yıldır Sağlık Bakanlığının himayesi altında vatandaşlara hizmet verdiğini belirten Güler, bu tip kampanyalarla daha da güçlenip, ihtiyaçları karşılamaya devam ettiklerini söyledi.

Güler, 2004'te başlattıkları Ulusal Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında birçok çalışma yürüttüklerini dile getirerek, Kızılay'a yapılan bağışlarda yaklaşık yüzde 700 artış olduğunu aktardı.

"Kızılay'a kan bağışı değil, hastaya kan bağışı yapıyoruz" diyen Güler, Kızılay'ın kan bağışında aracı olduğunu vurguladı.

Protokol üyeleri ve çalışanlar, konuşmaların ardından kan bağışında bulundu.

 

Habere Bağlı Fotoğraflar