GTHB’DE SINAV TARİHİNİ BEKLEYEN ÇALIŞANLARIMIZA MÜJDE

Haber tarihi: 9.2.2018 | Okunma: 4286
Bu Haberi Paylaşın

Toç Bir-Sen’in bir kazanımı daha hayata geçiriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personelinin uzun zamandır beklediği görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı ekim ayında yapılacak.

Yetkili sendika TOÇ BİR-SEN’in; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personeli için “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı”nın açılması için verdiği mücadele ve bürokratik görüşmeler neticesinde Bakanlık tarafından yapılan açıklamada personelin uzun zamandır beklediği görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının ekim ayında gerçekleştirileceği açıklandı.

2017 yılı Nisan ve Ekim aylarında Tarım-Ormancılık Hizmet Kolu’nun yetkili sendikası Toç Bir-Sen ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında gerçekleştirilen Kurum İdari Kurulu’nda imza altına alınan ve PERGEM tarafından çalışmalara başlanılması kararlaştırılan;

a) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarında unvan değişikliği sınavına tabii kadrolar için; personelin mezun olduğu tüm okul ve bölümleri kapsayan bir Unvan Değişikliği Sınavı’nın yapılması;

b) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personeli için görevde yükselmeye tabi kadrolarda (Şube Müdürü, Sivil Savunma Uzmanı, Uzman, Şef, Sayman, Ayniyat Saymanı … vb. unvanlara atanma ve YH Sınıfından GİH sınıfına geçiş) Görevde Yükselme Sınavı’nın yapılması kabul edilmiş, ancak; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kaynaklanan sebeplerden dolayı Unvan Değişikliği Sınavı 2017 yılı içinde yapılamamıştı.

 

Sınavın 2017 yılı içerisinde yapılamaması üzerine Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk ve Yönetim Kurulu üyeleri 14 Aralık 2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. A. Eşref Fakıbaba’yı makamında ziyaret etmiş, ziyarette Bakan Fakıbaba’ya başta Unvan Değişikliği Sınavı ve Görevde Yükselme Sınavı’nın biran önce açılması talebinin yer aldığı “Lisans Tamamlama, 4’üncü Dönem Toplu Sözleşme Hükümleri’nin Eksiksiz Uygulanması,  4/B’li (sözleşmeli)  personelin Kadrolu (4/A) Statüye Geçirilmesi, Ek Özel Hizmet (Arazi Tazminatı) ödemelerinde İllerde Yaşanan Sorunların Giderilmesi" gibi, Bakanlık ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerinin talep ve sorunlarına ilişkin hazırladıkları raporu sunmuşlardı. (http://www.tocbirsen.org.tr/haber/bakan-dr-a-esref-fakibaba-makaminda-ziyaret-edildi-2963)

Bu görüşmede Bakan Fakıbaba, söz konusu sınavların en kısa zamanda açılması için gerekli talimatları vereceğini ve süreci titizlikle takip edeceğini belirtmişti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. A. Eşref Fakıbaba’nın talimatıyla yürütülen bu çalışmalar neticesinde hazırlıklar tamamlanmış, Bakanlık sitesinden ( https://www.tarim.gov.tr/Haber/1340 ) yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav için Ekim ayı için tarih verildiği ve MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı belirtilmiştir.

Bakanlığımız tarafından önce Unvan Değişikliği Sınavı yapılacak olup, Görevde Yükselme Sınavı’nın da biran önce yapılması için görüşmelerimiz devam etmektedir.

 

Ekim ayında gerçekleştirilecek olan Unvan Değişikliği Sınavı’nın; sınavı büyük bir heyecanla bekleyen çalışanlarımıza, Bakanlığımıza, ülkemiz tarım sektörüne hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Toç Bir-Sen olarak yetkili sendika olmanın verdiği sorumluluğun bilinciyle, üyelerimizin ve hizmet kolumuzda görev yapan tüm çalışanların,  hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için vermiş olduğumuz sendikal mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.